young couple carrying the boxes in new house

Mieszkania z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim stają się coraz bardziej popularne. Zakup takiego mieszkania to jednak dopiero początek długiej drogi, której zwieńczeniem jest wprowadzenie się do niego. Z uwagi na konieczność uprzedniego wykończenia lokum, które zakupiliśmy, deweloperzy coraz częściej proponują kupującym podwyższony standard nieruchomości, bądź wykończenie pod klucz. Co w rzeczywistości się za tym kryje? Czy warto przeznaczyć dodatkowe środki i wprowadzić się do gotowego mieszkania?

 

Czym jest stan deweloperski?

 

Nie istnieje formalna definicja tego pojęcia, dlatego też przed ewentualnym zakupem mieszkania w stanie deweloperskim warto dogłębnie zapoznać się z tym tematem. Generalnie jest to podstawowe wykończenie nieruchomości, aczkolwiek niepozwalające jeszcze na wprowadzenie się. Może obejmować przykładowo wylewkę betonową na podłodze, okna i parapety z PCV, niepomalowany tynk na ścianach (bardzo rzadko gładź), czy też drzwi wejściowe (często antywłamaniowe). Zazwyczaj jest też podprowadzona w odpowiednie miejsca w kuchni instalacja wodno-kanalizacyjna, ale nie jest to regułą. Kwestia standardu lokalu uregulowana jest w załączniku do umowy pn. standard wykończenia lokalu, to ten dokument określa w jakim sposób lokal powinien być wykonany przez dewelopera i wydany nabywcy.

 

Czy możemy liczyć na coś więcej? W rzeczywistości wszystko zależy od ceny oraz od umowy z deweloperem. W każdym przypadku możemy podjąć rozmowy z deweloperem co do indywidualnego sposobu wykończenia lokalu (odpłatnie lub w ramach ceny mieszkania, wszystko zależy od negocjacji).

 

Dzięki szczegółowej analizie standardu lokalu w jakim odbierzemy go od dewelopera będziemy mieć możliwość oszacowania kosztu niezbędnych do wykonania prac przed Naszym wprowadzeniem się. Łatwiej będziemy też mogli porównać oferty różnych deweloperów. Musimy mieć na uwadze fakt, iż cena za metr kwadratowy nie zawiera w sobie wszystkich danych o rzeczywistych kosztach całości inwestycji. Jest możliwe, że z pozoru tańsze mieszkanie będzie wymagało poniesienia znaczących dodatkowych wkładów na konieczne prace wykończeniowe, których z kolei będziemy mogli uniknąć, wybierając droższą ofertę.

 

Podwyższony stan deweloperski

To pojęcie również nie jest dokładnie zdefiniowane, co chętnie wykorzystują deweloperzy, którzy traktują termin „podwyższony” jako chwyt marketingowy, który w rzeczywistości nie ma większego znaczenia.

 

Nierzadko usłyszeć można o podwyższonym stanie deweloperskim jako białym montażu, drzwiach antywłamaniowych, ogrzewaniu podłogowym, wideofonie i pomalowanych ścianach. Mimo to zdarza się, iż podwyższony stan i dodatkowe roboty wykonane w mieszkaniu i tak nie pozwalają na wprowadzenie się, gdyż brakuje tam innych, podstawowych prac. Jednym słowem, decydując się na mieszkanie o takim standardzie należy mieć na uwadze fakt, iż trzeba zadbać nie tylko o dodatkowe aspekty wykończenia mieszkania, ale przede wszystkim o podstawy, które często wydać się mogą oczywiste, a jednak wcale nie muszą znaleźć się w zakresie tzw. „podwyższonego stanu deweloperskiego”.

 

Wykończenie pod klucz

Mieszkanie w takim stanie jest praktycznie gotowe do wprowadzenia się, chociaż tutaj także rozumienie tego terminu może się różnić w zależności od dewelopera. Z pewnością natomiast możemy liczyć na pomalowane ściany, wykonane podłogi oraz wstawione drzwi wewnętrzne. Przygotowana powinna też być łazienka, a nierzadko i kuchnia – przynajmniej w zakresie armatury. Takie mieszkanie należy w zasadzie tylko umeblować, aby można być jego określić jako gotowe do zamieszkania. Decydując się na luksusowy apartament przez wykończenie pod klucz możemy nawet rozumieć klimatyzację, wysokiej jakości drewniane okna, czy kamienne parapety. Na próżno jednak szukać takiego standardu w mniej ekskluzywnych budynkach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *