Happy family planning their new apartment
Happy family planning their new apartment

W ofertach deweloperów spotkasz się z trzema rodzajami wykończenia nieruchomości – surowym, deweloperskim i pod klucz. Pamiętaj jednak, że nie warto opierać się wyłącznie na informacji o rodzaju danego standardu, ponieważ dla każdego z inwestorów może oznaczać on coś zupełnie innego. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania koniecznie zapoznaj się z prospektem, w którym znajdziesz zarówno wyszczególnienie wykorzystanych do budowy materiałów, jak również dokładny opis stanu wykończenia, czyli wszystkiego, co otrzymasz w cenie. Poniżej przedstawiam informacje o tym, czego możesz spodziewać się po poszczególnych standardach.

Stan surowy…

…dotyczy nieruchomości bez jakichkolwiek elementów wykończenia i dużo częściej stosowany jest w przypadku domów wolnostojących, szeregowych bądź bliźniaków aniżeli w przypadku mieszkań. Nieruchomość w tym stanie najczęściej posiada już mury, dach, okna, drzwi i ścianki działowe, ale kwestia obecności poszczególnych instalacji zależy już od indywidualnych założeń dewelopera.

Standard deweloperski…

…wiąże się z największą różnorodnością oferty wykończeniowej. Oprócz elementów, które obejmuje stan surowy zazwyczaj oferuje on wylewki betonowe, rozprowadzenie instalacji i tynki na ścianach. Zauważ jednak, że dla niektórych deweloperów standardem będzie wyposażenie mieszkania w drzwi wejściowe, rolety zewnętrzne, parapety czy armaturę sanitarną, a dla innych już nie. Warto również na bieżąco śledzić oferty z rynku pierwotnego, ponieważ deweloperzy coraz częściej prześcigają się w tworzeniu akcji promocyjnych, które do stanu deweloperskiego wliczają np. ogrzewanie podłogowe bądź wyposażenie kuchni.

Mieszkania wykończone pod klucz…

…to idealna opcja, o ile bardziej zależy Ci na oszczędności czasu niż pieniędzy. Ponadto zauważ, że bardzo rzadko zdarza się, aby inwestor wykonywał prace podporządkowane preferencjom konkretnego nabywcy. Najczęściej oferuje on kilka rodzajów wykończenia, a każdy z nich niesie ze sobą możliwość wyboru spośród kilku wariantów. Dzięki takiej mnogości kombinacji nie musisz jednak obawiać się, że Twoja łazienka bądź kuchnia będzie łudząco podobna do łazienki sąsiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *